Nejčastější chyby začátečníků, část druhá

důležité info pro ty, co přistoupili na železnou hru

Moderátoři: pascal, keba

Reiben
Supporter

Příspěvekod Reiben » 1. led 2012 16:50

Obrázek

12) Používání pyramidového systému a cvičení do selhání

U nás v posilovně obě ze zmíněných tréninkových metod vídám snad neustále. Nikdy jsem si však nevšiml, že by někoho dovedly k výsledkům. Daleko lepším a moudřejším řešením je cvičení roky ověřených tréninkových postupů jako je 8x3, 5x5 nebo 4x8-10 s použitím stejných vah v každé sérii. Současně je důležité si vždy nechávat nějakou rezervu a nikdy nechodit až do úplného selhání (výjimkou je testování maximálních výkonů), aby nedošlo k přetížení centrální nervové soustavy (CNS), což by zapříčinilo, že místo zlepšování byste po určité době začali stagnovat nebo se dokonce i silově zhoršovat.

13) Příšerné stravování

Mnoho začínajících cvičenců ve snaze změnit svou postavu, úplně zapomínají na důležitost stravy. Přitom správné množství a složení potravin je alfou a omegou celého procesu nabírání svalové hmoty a shazování tuku.
Sám, když jsem začínal cvičit, tak moje stravovací návyky byly naprosto katastrofální. Vynechával jsem snídani a moje první jídlo bylo až ve škole kolem deváté a desáté hodiny. V lepším případě to byl doma připravený rohlík se sýrem a salámem, v tom horším dvě koblihy.
Potom kolem jedné hodiny následoval oběd. Většinou kus vepřového a nějaká příloha. Během zbytku dne jsem spořádal na, co jsem měl právě chuť. Jogurt, sušenky, brambůrky, občas nějaké ovoce a samozřejmě všechno jsem zapíjel slazenou limonádou. K večeři jsem si pak dával například palačinky s džemem. To bylo vše. Sami musíte uznat, že z podobného jídelníčku nebylo možné, abych zaznamenával nějaké výsledky z posilování.
V jednom bodě jsem se začal více zajímat o to, co jím. Během několika měsíců jsem vyřadil všechny sladkosti, slazenou limonádu a nezdravé věci. Jedl jsem pravidelné 5x až 6x denně. Zaměřil jsem se na správné sacharidy (rýže, těstoviny, ovesné vločky, celozrnné pečivo, zelenina, ovoce), bílkoviny (kuřecí maso, ryby, vejce, nízkotučné mléko a sýry, tvaroh, jogurty) a tuky (oříšky, mandle, olivový olej). Sám jsem byl potom překvapený, jak rychle se výsledky začaly objevovat. Z osobních zkušeností tedy můžu potvrdit, že nejméně 70% veškerého snažení je závislých čistě na stravování.

14) Nedostatečný pitný režim

Když se kolem sebe ve třídě uprostřed vyučování rozhlédnu, snadno zjistím, že hned několik mých spolužáků si do školy vůbec nenosí pití. A jelikož naše tělo je z 60% tvořeno vodou, tak asi každému dojde, že takový člověk něco dělá špatně. Dvojnásob to platí u lidí, co pravidelně posilují.
Svaly pro optimální výkon v posilovně potřebují být dostatečně zavodněné. Navíc dostatek tekutin zabezpečí, že se přijaté živiny během dne dobře stráví. Cílem by tedy mělo být přijmout minimálně 2,5 litru tekutin denně (samozřejmě po přihlédnutí k naší tělesné váze, aktuálnímu počasí a fyzické práce vykonané během dne, to může být i mnohem více). Nemluvím však o ledajakých tekutinách. Rovnou zapomeňte na alkohol, kávu a sladké limonády. Ideální je čistá voda, případnou alternativou může být čaj (nejlépe zelený).

15) Přemíra konzumace alkoholu

S tímto problémem se potýká většina mladých kluků. Já sám nebyl výjimkou. Většinou jsme každý pátek (samozřejmě po předchozí návštěvě posilovny) s kamarády chodili do hospody. Za večer padlo 4-6 piv a už okolo půlnoci jsem se vracel domů. V sobotu dopoledne jsem se dával dohromady, abych byl večer opět ready. Tentokrát na diskotéku. Tam to většinou nikdy nezůstalo jen u několika piv, ale samozřejmostí byl i tvrdý alkohol. Domů jsem se vracel až v ranních hodinách. Často ve stavu, kdy jsem byl rád, že se udržím na nohou.
Celou neděli jsem pak prospal a skoro nic nesnědl, protože mi bylo strašně špatně. Takhle to pokračovalo týden za týdnem, několik měsíců. Sami si asi dokážete představit, jaké neblahé efekty to na mě zanechávalo. Po nějaké době jsem si sám od sebe uvědomil, že takhle se žít nedá. S alkoholem jsem v jednom bodě nadobro skončil a jsem tomu opravdu rád. Piva ani ničeho jiného už jsem se nenapil více jak 16 měsíců. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že malé množství konzumace alkoholu (pár piv týdně) je pro aktivně posilujícího člověka velkým prohřeškem. Naopak v některých ohledech může mít i kladné účinky na naše tělo. Pravdou však je, že alkohol se negativně podílí na ztrátě svalové hmoty v důsledku zpomalování regeneračních procesů, narušení působení testosteronu, dehydratace svalů a mnoho dalšího. Záleží tedy na každém jaké má cíle a kolik je toho ochoten obětovat kvůli výsledkům v posilovně.

16) Přehnané spoléhání na suplementy

Velké množství začínajících cvičenců, si naivně myslí, že jakmile začnou užívat proteiny, gainery nebo jiné „sypání“, tak jim přes noc narostou svaly a ze země zvednou 200 kilo jednou rukou. Tímto bohužel často nastává situace, že místo investování do pořádné stravy jdou veškeré peníze do suplementace.
Nemám nic proti tomu, když si někdo koupí protein, aby doplnil potřebné množství bílkovin během dne. Nebo gainer, aby po tréninku tělu dodal důležité živiny. Ale uznejte sami, k čemu je začátečníkovi, který za celý den nemá ani tři pořádná jídla takový anabolizér, kreatin, spalovač tuku nebo aminokyseliny? V případě, že nemá vyřešenou stravu, tak dle mého je to jen vyhazování peněz, které by jinak šly využít daleko lépe.

17) Nedostatek spánku

Příliš mnoho lidí je zvyklých denně spát i méně než šest hodin. Důvodem je dlouhé večerní sledování televize, hraní počítačových her nebo už zmíněné ponocování v barech a hospodách.
Přitom spánek je nepřirozenější a nejlepší způsob jak nechat tělo zregenerovat. Pokud tak neuděláme, rovnou můžeme zapomenout na svalové přírůstky.
Nesmíme totiž zapomínat, že svaly nerostou v posilovně při tréninku, ale naopak během odpočinku doma v posteli. Z toho důvodu by se naší prioritou číslo 1, měl stát každodenní 7-9 hodin dlouhý a klidný spánek.

18 Nulová snaha o získání teoretických znalostí

Problém většiny začátečníků je v tom, že jsou příliš líní na to, aby si sami něco zjistili dříve, než jdou cvičit. Většinou to končí tím, že tito „znalci“ přijdou do posilovny a odcvičí naprosto nesmyslný trénink s příšernou technikou. Přitom způsob jak se něčemu takovému vyhnout je naprosto jednoduchý… číst.
Ještě před několika desítkami let, kdy v České republice nebyli vůbec žádné informace o posilování, by tehdejší průkopníci daly cokoliv, za to, co má dnes každý zdarma. Na internetu jsou stovky skvělých a naučných článků o tréninku, stravě, regeneraci, suplementech a všeho dalšího. Přitom jen stačí do vyhledávače naklikat: forum.ironfactor.cz, zmáčknout enter a myší kliknout na kolonku „začátečníci“. Hned se před vámi zjeví spoustu článků (včetně tohoto), které každému zdarma pomohou. Jediné, co potřebujete je snaha si něco přečíst a zapamatovat. To je všechno.

19) Žádný cíl

Když se začátečníků v posilovně zeptáte jaký mají cíl, tak většinou odpoví něco ve stylu: „Chci přibrat svaly,“ nebo „Chci zhubnout“. Za rok je uvidíte znovu a je vám jasné, že se jim nic z toho nesplnilo. Důvod je jasný, nestanovili si žádný konkrétní cíl.
Všimněte si například, že někdo roky cvičí a již dlouho nezaznamenává žádné výsledky. Pak se přihlásí do soutěže o nejlepší změnu postavy během 3 měsíců. Rázem je z takového člověka někdo, kdo je ochotný si najmout profesionálního trenéra, vzdělávat se a kompletně pozměnit životní styl, jen kvůli tomu, aby v den ukončení soutěže vypadal a cítil se skvěle. Tím chci říct, že výsledky v posilovně jsou z velké části zásluhou právě naší psychiky. Určením konkrétního a reálného cíle uděláte první a důležitý krok k jeho splnění. Například je leden 2012 a vy máte 15% tělesného tuku. V srpnu odlétáte k moři a chcete vypadat dobře v plavkách. Není nic jednoduššího než si určit, že začátkem srpna budete mít 6% tělesného tuku. Napište si to někam na papír, připněte na lednici a pokaždé když vás bude svědomí nutit, abyste porušili dietu, tak si štítek přečtete a sami se zamyslete, jestli za to ta jedna hloupá sladkost opravdu stojí. To samé, pokud se vám nechce na trénink. Představte si, jak se promenádujete po prosluněné pláži, a holkám se při pohledu na vás podlamují kolena. Předpokládám, že si hned sbalíte věcí a vyrazíte směrem do posilovny. Zkrátka tím chci jen říct, že pokud je člověk dostatečně motivovaný, sám je mnohdy hodně překvapený, když zjistí, kolik toho je schopen dokázat.
"PAIN IS MY FUEL!"

Strongman96

Příspěvekod Strongman96 » 1. led 2012 18:43

super článok :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Doctor D

Příspěvekod Doctor D » 1. led 2012 22:56

Opravdu je to tak hrozné s pyramidovým systémem? Mám na mysli hlavně styl od vyššího počtu opakování k nižšímu (od menších vah po větší)

Myslím, že jsi zachytil snad všechny body, ve kterých má většina problém :) good job :thumbsup:

Joey_The_Lion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Joey_The_Lion » 1. led 2012 22:59

To je parádní fotka! :lol:
"4"
Dear thrusters, F*CK YOU!!!

pavelpavelec

Re: Nejčastější chyby začátečníků, část druhá

Příspěvekod pavelpavelec » 21. pro 2016 11:01

Jako j osobně vůbec nechápu, jak to někdo se cvičením může brát vážně, když do toho pije alkohol. Je přece jasný, že si to navzájem odporuje.

Zpět na “Začátečníci”